35,10,0,50,1
25,600,60,2,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
1,2,1,0,0,46,15,5,2,1,0,20,0,1
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR
WZS ZATOR

logo WZS

Wielozawodowy Zespół Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zatorze

18

 logo

Z dzienniczka praktykanta - włoskie wspomnienia

    

Nietypowe zainteresowania sprawiły, że od 2017 roku jestem jedyną uczennicą w klasie mechatronicznej w Wielozawodowym Zespole Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Zatorze, który w roku szkolnym 2019/2020 realizował program PO WER. Udział w takim przedsięwzięciu pozwalał na odbycie praktyk zawodowych nie tylko w naszym regionie, lecz również we włoskim mieście Rende, co przesądziło o moim zainteresowaniu tym projektem. Dodatkowo pozytywne wspomnienia starszych kolegów, biorących udział w Erasmusie+, utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że z takiej szansy nie można nie skorzystać.

            Oczywiście strach przed wyjazdem udzielał się każdemu uczestnikowi. Nasze obawy koncentrowały się wokół „słabej” znajomości języka włoskiego, nieznanych nam miejsc, a także włoskiej kultury oraz lotu samolotem. Okazało się jednak, że „strach, jak zwykle, ma wielkie oczy”, gdyż przed wyjazdem koordynatorka zorganizowała zajęcia, w czasie których poznaliśmy podstawowe zwroty w języku włoskim, doskonaliliśmy umiejętności konwersacyjne w języku angielskim, a z panią pedagog i opiekunami pracowaliśmy nad integracją całej grupy. Z czasem okazało się, że zajęcia te były niezwykle ważne, gdyż czterotygodniowy pobyt i praca w obcym kraju nie zawsze miała same zalety.

            Po pokonaniu pierwszej przeszkody, jaką dla wielu z nas był lot samolotem oraz lotnisko w Rzymie, które przerażało swoją wielkością i ilością znajdujących się w nim ludzi, szczęśliwie dotarliśmy na miejsce, gdzie włoscy organizatorzy przyjęli nas z wielką troską. W pierwszej kolejności oprowadzili wszystkich uczestników wyjazdu po mieście oraz wskazali drogę do zakładów pracy, w których odbywaliśmy praktykę. Szczegółowy instruktaż pozwolił nam na sprawne poruszanie się w terenie, a obecność opiekunów w miejscach pracy sprawiła, że poczuliśmy się pewniej. Pomimo aktualności stereotypu Włocha, który komunikuje się tylko w ojczystym języku, zrealizowałam powierzone mi zadania oraz samodzielnie zamówiłam pizzę w pobliskiej kawiarni. Jednym słowem bariera językowa przestała istnieć już w pierwszym dniu pobytu.

Weekendy były przeznaczone na wycieczki, stanowiące ciekawą alternatywą klasycznego tygodnia. Cosenza, Rende, Pompeje, Neapol, Amantea to miasta, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci.  Warto jednak podkreślić, że włoscy przewodnicy mogliby się uczyć od naszych opiekunów,  pana Marka Mroczka i pana Krzysztofa Dudka, którzy potrafili w ciekawy sposób zaakcentować koloryt zwiedzanych miejsc. Nasi nauczyciele zorganizowali również sportowe widowisko, mecz Polska-Włochy, który  oczywiście wygraliśmy. Wieczorami natomiast mogliśmy liczyć na rozmowy, zrozumienie, pomoc w trudnych sytuacjach, a także niezapomniane emocje podczas gier planszowych. 

 Pobyt we Włoszech miał swoje wady i zalety, ale przede wszystkim pozwolił nam usamodzielnić się oraz uzmysłowił wartość codziennych “obiadów mamy”, a także czekających w szafie czystych ubrań. Bezcenna okazała się także wiedza wynikająca z doświadczenia przygody, która ukazała, że nie zawsze zdjęcia na stronach biur podróży w pełni ukazują wartość reklamowanych miejsc. Jednym słowem, praktyki zagraniczne to szansa na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych i życiowych, dlatego każdy, kto poważnie myśli o swoim zawodzie i lubi podróżować, powinien bez wahania wspierać swoim zaangażowaniem takie szkolne działania.
19

                                                                                                                                                                                                                                     Magda Wojtyła
                                                                                                                                                                                                                   klasa IV technikum mechatronicznego

Wstecz

   Współpraca:

  1   2345678910111213
Początek strony